Obrona przed upadłością przez pre-pack

Niekonwencjonalnym sposobem obronienia się przed wierzycielem żądającym naszej upadłości może być tzw. pre-pack. Pre-pack jest sposobem na sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz inwestora, który kupuje przedsiębiorstwo bez konieczności przeprowadzenia całego postępowania upadłościowego.

Jeżeli któryś z wierzycieli złożył w sądzie wniosek o naszą upadłość, to możemy nie dopuścić aby doszło do zwykłej upadłości, kończącej się odebraniem całego majątku i jego sprzedażą przez syndyka.

Zanim sąd ogłosi upadłość, możemy sami poszukać inwestora, który kupi nasze przedsiębiorstwo. Wtedy możemy zażądać aby zamiast klasycznej upadłości sąd zgodził się na sprzedaż firmy na rzecz wskazanego przez nas inwestora.

Co więcej sami możemy założyć spółkę, która będzie tym inwestorem. Możemy też połączyć siły z potencjalnym partnerem biznesowym i wykupić firmę tworząc z nim joint – venture.

Takie działanie wymaga posiadania przez inwestora gotówki na zakup. Pamiętać trzeba, że cena zakupu niekoniecznie musi być wartością rynkową przedsiębiorstwa. Wystarczy że przekonamy sąd i nadzorcę sądowego, że cena sprzedaży będzie wyższa niż to, co uzyskałby syndyk ze sprzedaży naszego majątku w klasycznym postępowaniu. A przecież kwoty uzyskiwane przez syndyków to często ułamek wartości rynkowej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *